ZŠ Uhlířské Janovice

21.3.204

v Uhlířských Janovicích

21.3.204Soutěž Mladý chemik

Naše škola se jako tradičně zapojila do celostátní soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Soutěž odstartovala v září školním kolem. Za jednotlivce byli vybráni Anna Bárová, Miroslav Filip a Kateřina Janglová, kteří naši školu v prosinci reprezentovali v Pardubicích v krajském kole.

Velkým úspěchem byl postup A. Bárové do regionálního finále, ve kterém se prověřují zejména praktické dovednosti soutěžících. Tam Anna získala 19. místo z téměř 3000 soutěžících.

Žáci Anna Barová, Kristýna Kmochová, Terka Čepelková, Mirek Filip a Ema Zubcová z 9. A se zapojili také do projektové části do soutěže. Společně pracovali na projektu Biologicky rozložitelné materiály. Cílem práce bylo zjistit, jak výrobky z těchto materiálů poznáme - jak jsou označeny, jejich symboly a co znamenají, zda jsou opravdu biologicky rozložitelné nebo kompostovatelné a také jaké jsou výhody a nevýhody používání těchto výrobků.

Součástí projektu byla i praktická část, kde jsme si nabrali 2 nádoby kompostu a rozdělili je na letní (měli ji uvnitř ) a zimní ( byla venku ). Vybrali jsme si materiály, které by měly být eco nebo rozložitelné a nechali je po dobu 3. měsíců "rozkládat." Po každém měsíci jsme kontrolovali stav produktu a vše zapisovali. Naše poznatky, výsledky kompostování jsme porovnali s údaji z běžně dostupných zdrojů a zpracovali na poster a prezentaci, kterou jsme následně prezentovali na soutěži.

Umístili jsme se na úžasném 8. místě. Dostali jsme krásné ceny od sponzoru soutěže a sadu laboratorního skla pro školu.

Celkově se naše škola umístila na 7. místě z 205 škol.

Oficiální výsledky soutěže.

Anna Bárová