Ve školním roce 2025/2026 se žáci ZŠ Uhlířské Janovice opět zapojili do celostátní soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, kterou pořádá Střední průmyslová škola chemická Pardubice. Soutěž je zaměřena na podporu zájmu o chemii, přírodní vědy a praktické laboratorní dovednosti. ZŠ Uhlířské Janovice se této soutěže účastní pravidelně a dlouhodobě v ní dosahuje velmi pěkných výsledků.
V soutěži jednotlivců reprezentovali naši školu Adéla Bajkaiová, Ondra Berka a Adam Vojta.
Projektová část soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR je pro žáky nejvíce tvůrčí – mají možnost vybrat si vlastní téma, připravit nápad, naplánovat experimenty a vytvořit finální produkt, který odpovídá zadanému námětu. Letošní výzva byla na téma „Voňavá chemie“. Naši žáci s projektem Srdcové tóny získali krásné 2. místo.
E. Jelínková
Srdcové tóny
Když nemáš slov, můžeš darovat a vůní povíš vše
Naším cílem bylo navrhnout a vyrobit kosmetickou řadu s vlastní originální esencí – svěží citrusovou kompozicí s jemným romantickým podtónem – která bude tvořit jednotící prvek celé kosmetické řady. Chtěli jsme vytvořit vůni, která bude harmonická, zapamatovatelná a vhodná pro každodenní použití i jako výjimečný dárek.
Náš projekt Srdcové tóny vznikl díky spolupráci čtyřčlenného týmu nadšenců:
Ondra- parfumér - vývojář vůní
Zodpovídal za návrh a kompozici esence. Vybíral jednotlivé vonné složky, testoval jejich vzájemnou harmonii a vytváří finální podobu vůně
Adam- Chemik / technolog výroby
Zajišťoval stabilitu, bezpečnost a správné koncentrace jednotlivých složek. Odpovídal za laboratorní testování, kvalitu surovin a výrobní proces esence.
Áďa- Produktový manažer
Koordinovala celý projekt – od prvotního návrhu přes testování až po dnešní podobu řady. Dbala na to, aby produkty splňovaly očekávání zákazníků
Já jsem Eliška- - Marketingový specialista / designérka značky
Vytvořila jsem vzhled a příběh řady Srdcové tóny. Přenesla příběh vůně do podoby obalů, prezentace a kampaně.
Celý proces výroby parfému, deodorantu i mýdla byl zajímavou zkušeností. Naučili jsme se základní principy extrakce silic, práci s macerátem i destilaci vodní parou. Při výrobě tuhého deodorantu jsme si vyzkoušeli práci s vosky, oleji a správné načasování přidání vonné složky. I když bylo nutné některé postupy opakovat a upravovat, výsledné produkty se podařily a splnily náš cíl – vytvořit jednotnou citrusovou vůni.
Rozdělení úkolů bylo důležité, protože jsme si uvědomili, že bez spolupráce by projekt nebylo možné dokončit. Naučili jsme se komunikovat, domlouvat se a řešit drobné problémy během práce.
Projekt Srdcové tóny byl pro nás cennou zkušeností. Propojili jsme chemii, kreativitu i týmovou práci. Výsledkem je originální kosmetická řada, na kterou můžeme být hrdí, protože jsme ji vytvořili od návrhu esence až po finální prezentaci.
Získané 2. místo v soutěži je pro nás nejen oceněním naší práce, ale také motivací do dalších projektů. Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR nám ukázala, že chemie může být nejen vědou, ale i inspirací, zábavou a příležitostí, jak projevit svůj talent.
Za tým Eliška Vladyková (9. A)
| Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |